Polaroid okouzlil první „instafotkou“ do pár minut

Zpětně je zakladatel a vynálezce Polaroidu Edwin Land považován za Steva Jobse tehdejší doby. Jeho vynálezy v čele s prvním instantním fotoaparátem, který byl světu představen přesně před 76 lety, byly považovány za zázraky moderní techniky. S příchodem 21. století však digitalizace firmě podrazila nohy. Nyní se ovšem společnost opět snaží dostat na vrchol. 

Polaroid v současnosti zažívá renesanci. Je totiž synonymem retro zábavy na večírcích i svatbách, má ale také spousty skalních fanoušků a sběratelů.

„Vždycky to tak bylo. Největší přínos Polaroidu byl v tom, že s ním najednou mohl fotit úplně každý za téměř jakékoliv situace,“ popisuje Michal Čáp, který společně se svým byznys partnerem Tomášem Noskem provozuje polaroidovou prodejnu Polagraph. Před patnácti lety se podíleli na programu pro záchranu značky Polaroid.

Společnost Polaroid byla založena vynálezcem a vizionářem Edwinem Landem (na snímku vlevo) v roce 1937. Původně se orientovala na prodej polarizačních slunečních brýlí. Během několik let se ale společnost dostala na vrchol kvůli něčemu úplně jinému – instantním fotoaparátům. Tedy fotoaparátům, které začnou po zmáčknutí spouště okamžitě vyvolávat fotografii.

V 70. letech už společnost ovládala téměř dvě třetiny trhu ve Spojených státech a Polaroid se stal základní výbavou každé moderní rodiny.